Suur hulk Põlvamaa mehi sureb enne 65 eluaastat

 

Möödunud reedel toimus Värskas “Mehed liikuma” eestvedamisel ühes Põlva Maavalitsusega maakonna tervisefoorum meestele. Oli hulk väga häid ja sisulisi ettekandeid. Me kõik teame, et Eesti mees on haige ja sureb ca 10 aastat varem kui naine. Nii suurt lõhet mujal Euroopas pole. Ja eks põhjuseid ole mitmeid, kuigi olulisim on see, et me enestest nõnda vähe hoolime. Hoolime palju vähem kui oma kaaslastest või koguni autost. Korralises hoolduses ollakse autoga harjunud käima, aga oma tervist korraliselt ei kontrollita. See pole lihtsalt kombeks. Aga kombeid tasub muuta, kui tahta elada.

Statistika on tore teadus, aga numbrite taga peitub kibe tõsiasi. Nõnda selgus maakonna terviseprofiilist, et koguni üle 40% meestest ei ela 65 eluaastani. Kõige enam on südame- ja veresoonkonnatõved. Need aga on 80% juhtudest seotud inimese käitumisega. Ehk siis vale toitumine ja vähene liikumine. Probleemiks meie maakonnas on ka kõrge vähki suremus. Tervisevälistest põhjustest on kõige sagedasemad surmapõhjused enesetapud, millele järgnevad mürgistused (sh alkohol) ning tulesurmad. DSC_0114

Pildil: vastakult meestearst dr Kristo Ausmees, Siim Ausmees ning kiirabiõde Andras Laugamets.

Asi on tõsine ja lahendused meie enda käes. Ka foorumil ei jäänud me vaid sõnade juurde. Ettekanded kuulatud ja aru peetud liikusime Värska Sanatooriumi auditooriumist veekeskusesse. Üheskoos juhendaja näpunäidete järgi oli “kõik see mees" vesiaeroobikas. Väga mõnus ja kurnab ettevõtmine. Hea pundi korral tasub seda kindlasti teha.

Inimene on ikka oma harjumuste ori. Möödunud nädala kolmapäeval ja neljapäeval osalesin kagu-Eesti suurperede kodutoetuse lepingute sõlmimisel. Tervitasin suurperesid ning rääkisin, milline on IRL-i edasine plaan selle meetmega. Aga mitte sellest ei tahtnud ma siin hetkel kirjutada. Hoopis sellest, et pakkusime seal kohvi ja suupisteid. Kui enamustel üritustel oleks ennem kohvilaud tühjaks saanud kui üritus alata jõuab, siis seal oli vastupidi. Seega alustagem kõige lihtsamast ja muutkem oma harjumusi, vähem kohvi ja suupisteid. Ise olen juba alustanud.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.