Otepääl tehakse haridusvõrgu arengukava

08. oktoobri 2010 Otepää Teatajas kirjutab Otepää abivallavanem Merlin Müür: “Otepää vald on asunud lahendama laste vähesusest tingitud probleeme hariduskorralduses ning koostab veel selle aasta jooksul vallaelanike, lastevanemate, õpilaste, pedagoogide ja haridusjuhtide osavõtul haridusvõrgu arengukava. Parima lahenduse saamiseks on väga tähtis, et kõik, kellel on häid mõtteid, et lapsed saaksid ka muutuvates oludes vallas hea üld- ja huvihariduse, tuleksid 18.oktoobril 16.00-18.00 kultuurikeskuse saalis toimuvale arutelule”.

DSC_0197 Töörühma arutelu

Kuna ajaleht käib mulle postkasti ja olin teemast huvitatud läksin kohale. Üritusel jagus neidki, kes uurisid, mis minul selle asjaga pistmist. Kuna olen õige mitmete naabruses elavate inimestega teemat arutanud otsustasin ka osaleda. Oma ettepanekutest või ka headest mõtetest kirjutan ma veidi hiljem.

Tänane üritus oli selles mõttes huvitav, et vallavalitsuse või vallavolikogu poolt ei olnud ühtegi sõnavõttu. Mitte ükski eelnimetatud institutsiooni esindajatest ei pidanud vajalikuks koosviibijatele midagi öelda, isegi mitte seda vähestki, millest ajalehes juttu oli.

Haridusvõrgu arengukava koostamisprotsessi juhtis MTÜ Koolitus- ja Nõustamiskeskus HARED. Sissejuhatuseks rääkisid ja näitasid HARED esindajad Georg ja Sirje Aher veidi Otepää valla kohta käivaid numbreid. Nõnda palju kui aru sain nendest tulpdiagrammidest, siis viimase 10 aasta jooksul on vallaelanike arv langenud ca 150 elaniku võrra. Ning sündide arv jääb 30-40 piiresse ning on viimased 8 aastat olnud küllaltki stabiilne ning mainiti sedagi, et suuri muutusi lähiajal ei ole ette näha (võibolla ei pannud kõike tähele, seal oli ka slaid selle kohta, et vanemaid lapsi rohkem kui nooremaid, aga liiga pikalt seal aruteluga ei peatutud. Kui midagi on valesti ja saan täpsemaid andmeid, teen parandused). Üldist konteksti arvestades aga pole see üldsegi halb, pigemini üsna hea seis, Ja sellest tulenevalt ka pisukene hämmeldus – kui ühelt poolt on jutt sellest, laste arv on stabiilne olnud viimased 8 aastat, teisalt aga on vald täna asunud lahendama laste vähesusest tulenevaid probleeme hariduskorralduses. Aga ega kõigest muidugi ei peagi üks inimene aru saama.

Minu küsimuse peale, milline oli valla poolne lähteülesanne vastas HARED esindaja, et nende ülesanne on juhtida arengukava koostamise protsessi.

Minu ettepanekud meie töörühmale ning arengukava koostajatele olid järgmised:

– Arvestades tänast valla hariduskorraldust ja –asutusi olid puudu 2 olulist tegijat – Audentese Spordigümnaasiumi Otepää filiaali ning Anni Mängumaa esindajad. Kuivõrd need on vallas esindatud ja hästitoimivad asutused oleks väga oluline ka nemad protsessi kaasata.

– Tulevikku silmas pidades oleks mõistlik tänasesse Pühajärve Põhikooli hoonesse kolida kõrvalt hoonest lasteaed ning raamatukogu. Arvestades kooli tänast sisu ja süvendatud loodussuunda tihendada koostööd Otepää Looduspargiga, muuta koolihoone KIK-i toel energiasäästlikumaks ning koolisööklas eelistada tervislikku toitu. Koosviibimisel sain aru, et viimasega väga suuri probleeme polegi. Kõige olulisem on aga terviklik lähenemine, et sisu ja vorm teineteist toetaksid.

– Otepää Gümnaasiumis (gümnaasiumi osas) lõpetada klasside põhine õpetamine ning õpilaste selekteerimine sellisel viisil. See ei ole midagi originaalset ja minu meelest võiksid paljud gümnaasiumid, eriti väiksemad, liikuda nn lennupõhisusele. See tagab paremini õpilaste vajaduste ja tahtmise arvestamise. Aga lihtsam on realiseerida ka uuest õppekavast tulenevat kolme kohustuslikku suunda. Lisaks võib see luua ka võimaluse mõnel Audentese õpilasel kursustel osalemise. Õppealajuhatajale tuleb tööd muidugi kõvasti juurde. Aga mina olen olnud alati kindel, et kool on ikka ennekõike õpilastele mõeldud.

– Minule isiklikult meeldiks muidugi ka see kui oleks olemas võimalus alternatiivpedagoogikale. Kuna aga ei tea, kas ja kui palju on selle järele huvi ja vajadust, siis tuleks selle uurimisega veel tegeleda. Ehk on võimalik kunagi avada ka mõni waldorf-rühm või –klass.

Kõige olulisem on aga see, et valitseb mitmekesisus. Inimestel on võimalik valida erinevate lasteaedade ja koolide vahel. Loodan, et see jääb nõnda ka kestma. Sest valikuvõimaluste puudumine tähendab vabaduse puudumist ja vähendab sellega elukvaliteeti. Soovin, et jõutakse kõige paremate kokkulepeteni, mis lahtuksid lastest ja nende vajadustest.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.