Kõrgharidusest uue seaduse valguses

IMGP0119

Täna kiitis Riigikogu heaks kõrghariduse ümberkorraldamise. 2013 aastast on sisseastujatel võimalus lõpetada õpingud ülikoolis maksumaksja arvel st tasuta.

Ligipääs kõrgharidusele muutub paremaks.

Sisseastumine toimub uue korra järele lävendipõhiselt. See tähendab, et ülikool kehtestab sisseastumiseks tingimused ning kõik kes tingimustele vastavad ning täitavad õppekava 30 EAP ulatuses, saavad seda teha tasuta. Ei ole enam eraldi kriteeriume neile, et tasuta saab ühtedel alustel ja raha eest teistel alustel õppida.

Kes siis ikkagi saavad tasuta õppida?

Tasuta õppida saavad kõik, kes täidavad õppekava täies mahus. Loomulikult ei ole see tasuta kõigile, kes tahavad ja mahus mida tahavad. Õigused on kooskõlas kohustust ja vastutusega. Maksumaksja kulul saavad õppida võimekad ja õppimisest huvitatud üliõpilased, kes peavad igal semestril koguma vähemalt 30 EAP.

Kas ja mille eest on võimalik ülikoolil tasu küsida?

Ülikoolil tekib õigus, mitte kohustus, küsida üliõpilastelt osalist tasu nn saamata jäänud punktide eest. Kuigi üliõpilased on selles osas valjuhäälset protesti avaldanud on igati loogiline, et tasu saab ikka siis kui töö on tehtud. See on minu meelest kõikide suhtes õiglane.

Ja nendele kes ei saa täisajaga õppimisele pühenduda ja tahavad seda teha töö kõrvalt jääb võimalus õppida eksternina. Nii olen ka mina ise lõpetanud.

See on üle pika aja konkreetne ja oluline samm, kus minnakse sõnadelt tegudele. Kui me tihti vaid pidevalt räägime, et inimene on ainus oluline ressursse Eestis, siis selle eelnõuga me ka toetame inimest ja tema püüdlusi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.