Setomaa arenguprogramm – tulevik ja prioriteedid

Setomaa ja muu 042 Setod täna Riigikogus toetusrühmaga kohtumise alguses.

Täna tegid oma korralise aastalõpu visiidi pealinna Setomaa esindajad ülemsootska Leima Aare, noorsootska Leima Mattis, keda saatsid Setomaa “välisministri” Hõrna Aare ning Valdade Liidu juht Timmo Margus. Need kaks viimati nimetatud meest on aastate jooksul teinud Setomaa aga ka teiste pärimuspiirkondade heaks rohkem kui keegi teine. Seda tööd tuleb kiita ja tunnustada, piirkonnas on hulga uusi inimesi ja tegevusi. Aga endiselt ikka ka muresid. Ja nendestki oli meil täna juttu. Lõuna ajal toimus Setomaa asjatundjate komisjoni ettevalmistav koosolek Siseministeeriumis, kus käidi läbi seniseid probleeme, tegevusi ning lahendusi.

On terve hulk probleeme, mis on sarnased teistele hajaasustus piirkondadele. Aga piir, õigemini hetkel küll veel kontrolljoon, on tekitanud probleeme, mis on ainulaadsed. Seda nii selle poolest, et Setomaa rahvas kahel pool piiri elab ning kultuuriruumi ja –tegevust piir  nüüd eraldab. Mure, et pühade ajal kirikusse ja surnuaeda saamine ei ole niisama lihtne ettevõtmine. Millegi pärast on ka probleem mitmekordsete viisade saamisel. Probleemid on ka vara haldamise  ja selle pärimisega seotud.  Teemaks oli veel teede ja teekatete küsimused, energeetika ja haridusvõrk. Ka noorte maale kolimise ergutamisest ning projektist “Tule maale”, mille juured just Seto– ja Võrumaalt.

Setomaa ja muu 047 Noorsootska Leima Mattis täna Riigikogus

Tuleviku seisukohalt pidasime oluliseks, et arenguprogramm jätkuks. Ning järgmiseks perioodiks (soovitatav 5 aastat) peame üheskoos leidma prioriteetsed tegevused ning nägema ette vahendid nende realiseerimiseks. Riigikogu Setomaa toetusrühm teeb järgmise kokkusaamise väljasõiduna Setomaale talsipühil so 8.jaanuaril.

Kohtumiseni Setomaal

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.