Kooseluseadus ei reguleeri armastust ega seksuaalsust

Riigikogus lõppes kooseluseaduse arutelu. Teine lugemine otsustati lõpetada häältega 41/33 ja 20 otsustas hääletamisel mitte osaleda ning 7 saadikut puudus. Olin eelnõu katkestamise poolt ning pidasin ka kõne:

Pöördun esmalt kõigi inimeste poole, kes on oma seisukohta selle eelnõu osas väljendanud. Ma olen osadele teist vastanud, kahjuks kõigile veel ei ole jõudunud. Aitäh teile, kes te kirjutasite ja toetasite seadust. Meil on erinev vaade sellele seadusele, aga me oleme saanud rahulikult ja ilma emotsioonideta kirjavahetust pidada. Üks toetajate seast tänas mind vastamast ning kirjutas: see on tore, et inimestel on erinevad arvamused. See ongi elu alus. Tugev mets on liigirikas mets. Maailm on loodud liigirikkaks.

Tänud teile, kes te kirjutasite ja ütlesite, et seadust ei tohi mingil juhul vastu võtta. Mina mõtlen teiega samamoodi. Tänud teile tuhandetele, kes te pidasite vajalikuks tulla pühapäeval Toompeale oma meelsust avaldama. Me vähemalt minu meelest ei olnud seal millegi vastu vaid nende väärtuste poolt, mida peame kõige olulisemaks. Me pole kellegi armastuse vastu vaid avaldame toetust pereideaalile, mis meie meelest koosneb mehest, naisest ja lapsest. Teame, et sellise koosluse kõrval on palju teisi, aga ideaal on meie jaoks just selline.

Mul on täna siin lithne kõneleda, sest juba parlamenti kandideerides ja end tutvustavates materjalides kirjutasin, et seisan traditsiooniliste pereväärtuste eest ning olen nn homoabielude seadustamise vastu. Küsisin ja sain mandaadi, ma esindan ennast ja oma valijaid. Nad vähemalt teavad, mida ma siin ajan. President Ilves rõhutas kuu aja eest siin avaistungil, et valija mandaadiga saab ja tuleb teha jõulisi otsuseid. Just seda mina siin teengi. Tõsi tema rääkis sellest teises ehk reformide ja Eesti eeskujuks olemise kontekstis. Siin olengi presidendiga vastupidisel seisukohal. Minu hinnangul võiks Eesti olla eeskujuks ülejäänud ja samuti väheneva rahvaarvuga Euroopa riikidele, kus kõigest kõrgemale on seatud indiviidi õigused. Võiksime hoida üleval ideaali perekonnast, näidata eeskuju. Me oleme väiksemad ning meile saabub demograafiline katastroof kätte kiiremini kui kellelegi teisele. Otsime lahendusi ning hoiame väärtusi, mitte ärme liigu teiste eeskujul ummiksohu.

Enamuse oma valijate eest tahate te ise otsustada, mida või kuidas käituda. Miks ei võta te aega, et nendega need teemad läbi arutada. Kui see on teie meelest õige, siis eeldan, et suudate seda inimestele ka selgitada nagu teisigi teile olulisi teemasid. Uskuge see on hea võimalus inimstega suhtlemiseks.

Kuu aja eest avaistungil ütles spiiker Nestor järgmist: Valijatel on lisaks valimispäevale õigus ja võimalus väljendada parlamendiliikmetele oma veendumusi iga päev. Mul on seda eriti heameel tõdeda, et ka kogenud poliitik nõnda kiirelt muutub. Sest minu teada oli just hr Nestor see, kes meid kooseluseaduse vastu olevate inimeste e-mailide eest päästa püüdis ning nende jõudmise saadikuteni peatada palus, ilma et oleks minult uurinud, kas ma sellist kaitset üldse vajan. Vabandan juhul kui minu väide ei olnud tõene. Veel ütles spiiker: Teades, et vaidlus kooseluseaduse üle saab olema tuline, on mul teile vaid üks palve: ka eelnõu vastased võiksid tunnistada, et selle seaduse vastuvõtmine ei saa muuta mitte kellegi eelistusi partneri valikul. See on ikka Jumala või looduse poolt ette antud, kuidas keegi parasjagu usub.

Olen teadlik, mida selle eelnõuga püütakse teha. Sellega ei reguleerita kellegi isiklikku õnne või armastust, ei sunnita ega meelitata ühele või teisele poolele. See ei ole eelnõu, mis reguleeriks vaid kahe täiskasvanud inimese suhteid. Selle eelnõuga püütakse ümber defineerida meie kultuuriruumis aastasadu kestnud tõekspidamised perekonnast. Püütakse kui mitte hävitada siis hägustada minu ideaal perekonnast, mis senini põhiseaduse kaitse all. Mille või kelle nimel küsin mina? Ma ei mõista seda ja mõistan, miks ei mõista seda ka rahva enamus. Me hädaldame iibe probleemide üle. Ometi pole ei ükski erakond, ega sotsiaalminister pidanud kunagi vajalikuks algatada või rahastada kampaaniat, mis väärtustaks abikaasade truudust või abiellumist, või paljulapselisust.

Aga ka selle eelnõu menetluse käigus ei pidanud õiguskomisjoni esimees paljuks paluda seminarile teemal “perekond ja ühiskond” rääkima homoseksuaali sellest, kui hea ja tore asi on homoabielu, ent samal ajal ei olnud mingit ettekannet selle kohta, mos on üleüldse perekonna ühiskondlik tähendus ja funktsioon ning miks käsitleb põhiseadus seda rahva püsimise ja kasvamise ning ühiskonna alusena. Sellist silmakirjalikkust on selle eelnõu menetluse ajal olnud väga palju.

Viimasel ajal on palju räägitud julgeolekust ja riigikaitsest. Lootusest, et rahvas tahab oma riiki kaitsta. Mitmed kaitseliitlastest ja tõelistest Eesti patriootidest sõbrad on mulle väljendanud oma tundeid, mida meie riigijuhtide praegune rahva tahtega mittearvestav ja lausa ülbe käitumine neis tekitab. Ja nimelt, et see on tublisti kahandanud nende otsustavust Eesti riigi kaitsmiseks pingutada ja panustada. Et see muudab meie idanaabri vähem ebameeldivaks nende silmis ning paneb vahel lausa küsima: kas ma ikka olen valmis sellise riigikorra eest oma elu kaalule panema. Kui see pole ohuks Eesti riigi julgeolekule, siis mis selleks veel oleks?

Selle eelnõu osas on oma arvamust avaldanud ka väga paljud teistest rahvustsest eestimaalased. Nad osalesid ka pühapäevasel koosviibimisel. Mis saab ja kes nendega suhtleb. Kuidas mõjub selle eelnõu vastuvõtmine lõimumisele?

Praegusel äreval ajal on minu arvates vastutustundetu õõnestada Eesti elanike usku oma riigi demokraatlikesse ja kõlbelistesse väärtustesse ning ühiskonda lõhestada, nagu kooseluseaduse pooldajad ning kahjuks ka suur osa meie meediast seda teeb. Kaitsta tahaks seda riiki, kes sind kaitseb või vähemalt austab, mitte ei sõida tankiga üle.

Me oleme liiga vähe rääkinud ja selgitanud. Enamus ei mõista seda eelnõud, mina ei pea vajalikuks. Ja tuletan veelkord meelde, et ma ei rääkinud kahe inimese vahelisest õnnest või seksuaalsusest. See ei ole selle seaduse küsimus. Selle seaduse tulemus on katastroof nii enamuse kui vähemuse jaoks. Ma ei suuda ette kujutada ühiskonda, kus vähemus saaks olla õnnelik kui enamus on õnnetu.

Üks kommentaar “Kooseluseadus ei reguleeri armastust ega seksuaalsust

  1. Tere, olen proua Rose Badmus, eralaenu laenuandja, kes annab elu jooksul võimalus laene. Kas teil on vaja kiiresti laenu kustutada oma võlad või vajate kapitalilaenu parandada oma äri? olete poolt tagasi lükatud pankade ja teiste finantsasutuste ametid? Kas teil on vaja konsolideerimise laen või hüpoteek? otsi enam, nagu me oleme siin, et teha kõik oma rahalisi probleeme minevikku. Me laenufondideks välja üksikisikute vajavad rahalist abi, mis on halb krediidi või vajavad raha, et maksta arveid, investeerida äri kiirusega 2%. Ma tahan kasutada seda keskmise teile teatada, et me muuta usaldusväärne ja soodustatud abi ja on valmis pakkuma Teile laenu. Nii meiega täna läbi e-posti aadressil: (roseofsharonfinance@gmail.com)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.