Seto Kongress ja Mulgi Konverents

Täna Vikerraadiost setokeelseid uudiseid kuuldes oii taaskord kahju, et ei saanud läinud neljapäeval kongressil osaleda. Hetkel on olulised ja keesulised ajad nii piiril kui järgmise rahastusperioodi ettevalmistamisel. Saatsin kongressile oma tervituse:
Head kongressi delegaadid ja külalised.

Esiteks palun mind vabandada, et ma nõnda olulise sündmuse kutse pean tagasi lükkama. Nimelt nagu te tõenäoliselt teate toimub täna parlamendis kooseluseaduse eelnõu lõpphääletus. Ma pean sellel osalemist samavõrd oluliseks kui kongressi. Nii kummaline kui see võib-olla ka ei kõla, sain ma just selle eelnõu debati käigus aru, mida tähendab olla vähemus, kui kõik sind ümberringi toetavad. See võib näida ja tunduda kohatu võrdlusena, aga just nõnda mulle tundub. Kõik mõistavad ja toetavad setode vajadusi, aga otsustamise ajal kipub ressursse alati nappima.

Olen enesele selgeks teinud, et ennekõike peab olema enesel siht selge ja arusaam kuhu jõuda tahetakse. Mulle tundub, et paljude meie peades on see arusaamine olemas. Ma pole kindel, et suudame selle siin Setomaal ka ühiselt sõnastada ja see on probleem, millega peame tegelema. Aga just see tänane kogu ehk kongress on selleks kindlasti kõige õigem koht selle küsimusega tegelemiseks. Nagu teate ja mõistate olen ma väga konservatiivne, sellele vaatamata tajun minagi, et on asju, milleks peab olema julgust, et need lauale tõsta ja üheskoos läbi arutada. Mäletan, et juba nelja aasta eest tervitussõnavõtus mainisin, et paistame ülejäänutele välja liiga segased: kongress, vanemate kogu, valdade liit ja selle juhatus ning nõukogu, kroonikogo ning ülemsootska jne. On selge, et igal institutsioonil on vaja end tõestada ja näidata ning nad ongi vajalikud, ainult selle kirevuse juures, millel on ka omad voorused. Läheb sõnum ja sisu alatihti kaduma.

Soovin, et mõtleksime rahulikult läbi, kuidas kasvatada kongressi rolli. Kuidas saavutada, et see oleks tõeline Seto rahva esindus ning siin tegeletaks kõigest kõige olulisemate küsimustega. Et kongress võtaks kokku möödunud ning sõnastaks järgmise perioodi eesmärgid. Selleks, et kongressi eesmärgid ka rakendataks peaks minu hinnangul olema need läbi inimeste seotud arenguprogrammidega. Peaksime liikuma süsteemselt selles suunas, et kongress oleks olulisim organ ning siin räägitu ei jääks siia seinte vahele vaid rakenduks ellu. See pole lihtne, aga see on minu (aktiivse kõrvalseisja) hinnang. Kõige olulisem, et seda vajadust ühiselt mõistetaks.

Ma soovin kongressile häid ideid ja otsuseid, mida saaks ellu viia

Sibula Priit
Riigikogu Setomaa toetusrühma esimees.

Mulgi Konveretnsil õnnestus mul osaleda. Oli väga häid ja sisulisi ettekandeid ning kõlas imeline Anu Taul´i muusika. Mulgid valisid ka oma nn Uhkuse, kelleks sai torupillitalu peremees, muusik ja hobilendur ning isa Ants Taul. Selle üle on mul eriliselt hea meel, sest Ants on tuhat korda väärt, et teda esile tõsta. Ülemöödunud pühapäeval ei pidanud ta paljuks tulla Tallinna perekonda toetavale meeleavaldsuele, et lugeda ette aasta emade ja isade avaldus pereknna toetuseks.
Senise mulgivanema Alar Karu asemel asus ametisse Hummuli vallavanem Enn Mihailov, kes ise tervislikel põhjustel ei saanud ametiketti vastu võtta. Ennule head paranemist ning meeldivat koostööd ning edu mulkide eest seismisel ning esindamisel.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.