Erakoolidest, piimatootmisest, abordist, töövõimereformist ja eelarvest

Riigikogus arutati II lugemisel tuleva aasta riigieelarvet:
Tänahommikustest rahvusringhäälingu uudistest kuulsin Baltimaade animafilmide festivalist, kus räägitakse teemadest, millest muidu on raske rääkida, muu hulgas nimetati aborte. Loomulikult võiks see teema paljudele mõjuda isiklikult, kuivõrd paljud mäletavad veel aega, kui seda peeti üheks pereplaneerimise poliitika meetmeks. Sel teemal räägitakse ka siin koridoris ja kabinettides. Kui alles eile tegeles sotsiaalkomisjon selle teemaga ning menetluses on eelnõu, mille alusel ei ole alaealistel tulevikus tarvis enam vanema nõusolekut abordi tegemiseks, siis nädala eest küsis üks meie kolleegidest rõõmsal ilmel minult: “Sibul, kuidas sul abordistatistikaga läheb?” Ma ütlesin nädala eest ja ütlen ka täna, et ma ei tee ei abordistatistikat ega ühtegi teist statistikat. Aga tõsi on seegi, et mul on selles küsimuses konkreetne seisukoht. Ma soovin ideaalis sellist Eestit, kus sündimata inimesi ei tapetaks, ning püüan enda poolt teha kõik, et seda ei tehtaks. Minu hinnangul ei tohiks neid rahastada haigekassa vahenditest, sest tegemist ei ole ju raviga. Inimelu ei ole haigus ja seega on mõistetamatu, miks on abort praegu haigekassa poolt rahastatavate teenuste nimekirjas.
Nagu eelnimetatud teema puhul, nii on mul seisukoht ka meie ees oleva riigieelarve eelnõu osas. Seda dokumenti on keeruline, et mitte öelda võimatu, lugeda. See on valimiseelne eelarve, millega püütakse meeldida ja jagada kõigile. Minu hinnangul ongi üks suurematest meie ees seisvatest probleemidest see, et meie riigil ei ole prioriteete. Me ei julge öelda, et see või teine valdkond on meile teistest olulisem. Prioriteete ei ole ka valdkondade- või ministeeriumidesiseselt. Meie baas on paigas ja jaotame lihtsalt raha laiali. Vaja on aga selget sihti, prioriteete ning sellest lähtuvat rahastust.
Eelmise valitsuse eesmärk oli õpetajate töötasu kiirem kasv. Edasi liiguti küll aeglaselt, kuid see teema oli siiski pidevalt päevakorras. Nüüd aga ei kuule enamat kui erandkorras päevavalgele kerkivaid probleeme, mis enamikule on juba ammu teada, kuid mille koalitsioon näib olevat avastanud alles viimasel minutil ning neile nüüd lahendust pakkuda püüab. Tõsi küll, ka siin mitte kõigele. Näiteks erakoolide rahastamise temaatika on täna mitme tooli vahel ning laiutatakse käsi ja räägitakse, et lahendused tulevad. Erakoolid ei teeni Eestis mitte omanikele tulu, vaid rikastavad haridusmaastikku ning see on meie kõigi huvides, et haridusmaastikul oleks eluterve konkurents ning pedagoogikate mitmekesisus. Kui see kaob, kaotame me kõik.
Entusiasmiga kõneleb koalitsioon ja rahanduskomisjoni esimees sellest, et eraldame riigipiirile täiendavalt kaks miljonit eurot: Siseministeeriumi sisemiste vahendite ja looduskaitseliste maaüksuste riigile välja ostmata jätmise arvel ühe miljoni euro ulatuses. Eelmine siseminister tegi juba eelarve koostamisel ettepaneku leida vahendeid riigipiiri tarvis, aga siis ei peetud seda vajalikuks. Minule ei meeldi, kui julgeolekuga tegeletakse siis, kui on käes juba viimane minut. Selliselt on aga Reformierakond järjepidevalt kaitsepoliitikasse suhtunud, kui püüdis aastaid Eestit üle viia palgaarmeele. Nüüd jällegi peetakse oluliseks stabiilsust ja minnakse koguni nõnda kaugele, et äsja liitunud kindral mitte ainult ei toeta kohustuslikku kaitseväeteenistust, vaid soovib sundkorras ka kõik naised sinna saata. Sõbrad, võtke hetk ja mõelge läbi, mida te teha tahate! Siis on võimalik aru saada, kui tõsiselt teid neis küsimustes üldse võtta saab.

Teine teema, millel ma tahaksin pikemalt peatuda, on põllumajandus, sest ma olen ikkagi maaelukomisjoni liige. Tegime IRL-iga ka ettepaneku, mida ei peetud vajalikuks arvestada. Küll aga räägib põllumajandusminister, et Venemaa sanktsioonid on meie piimasektorit tugevalt mõjutanud ning et ta on teinud tööd leidmaks probleemidele leevendust. Eile õhtul sai selgeks, et Euroopa Liit kavandab Venemaa sanktsioonide mõjude leevendamiseks toetuste paketti Baltimaade piimatootjatele mahus veidi enam kui 28 miljonit eurot, millest Eesti osaks plaanitakse 6,9 miljonit ja seda siis loomulikult juhul, kui tuleb ka ametlik kinnitus. See on vaid osa mahust, mida võiksime maksta siseriiklike toetustena ehk top-up´ina, aga selleks instrumendiks ei leidnud valitsev koalitsioon sentigi. Ma võin ka öelda, et möödunud aastal ei olnud sellist olukorda ega Venemaa sanktsioone, mida meile ette heidetakse. Ei ole mõtet rääkida, et neid toetusi ei olnud ka selle aasta eelarves. Ka meist, IRL-ist võib olla parem. On ilmselge, et tänane olukord muudab konkurentsiolukorda turul, kuivõrd Eesti piimatootjaid lööb teema kõige valusamalt ning oleme jäämas ainsaks, kes sisulist tuge sektorile ei paku.
Kolmas teema, millel tahaksin peatuda, on tööhõivereformi temaatika. See on ikka päris õnnetu tase, millisel kujul me valdkondi ümber korraldada suudame. Kui omal ajal püüti lahendada töötuse probleemi, hulk inimesi muudeti töövõimetuteks ning nad hakkasid saama toetusi ja tänaseks pensioni, siis jäid puuetega inimesed aga tähelepanuta, nagu jäävad nende probleemid lahendamata ka nüüd vastuvõetud reformi käigus. Loomulikult käis seni kehtinud süsteem meie maksumaksjatele üle jõu. Kurb on aga see, et lahendust ei saa puuetega inimeste tegelikud probleemid ja vajadused ning ka uus süsteem on maksumaksjale endiselt üle jõu käiv. Seega tehakse justkui suurt asja, kus aga võitjaid ei näi olevat. Nõnda on see kogu 2015. aasta eelarvega. Lubatakse paljudele, ootused on suured, aga võitjaid ei näi olevat. Mul on ettepanek, et koalitsioon võiks teiste positiivsete asjadena nimetada ka seda, et Eesti rahvas võib nüüd selle eelarve eelnõu järgi ka rohkem seksida, sest põhimõtteliselt ei ole ju selle asja kohta eelnõus midagi öeldud, järelikult ei ole see keelatud. Võib-olla sobib see neile veel üheks positiivseks argumendiks. Tänan tähelepanu eest!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.