Abist ja abordist

Osalesin eilsel riigikogu sotsiaalkomisjoni istungil, kus arutati raseduse katkestamise ja steriliseerimise seaduse muutmise seaduse eelnõud. Tegin ka ettepaneku, millele paraku rohkem toetajaid ei olnud. Ettepanek iseenesest oli järgmine:
1. Raseduse katkestamise ja steriliseerimise seaduse muutmise seaduse eelnõuga 731 SE tehtavad ettepanekud lükata tagasi.

Selgitus: Tänane seaduse sõnastus tagab perekonnas vanematele võimaluse kasvatada oma lapsi ja hoolitseda nende eest. Eelnõuga tehtavad muudatused teevad selle võimatuks, sest seadusest kaotatakse vanemate nõusoleku kohustus. Need muudatused on meie õigussüsteemis ebaproportsionaalsed, kuna annavad noorele vastutuse ja õigused vaid ühes olulises küsimuses. Oma tuleviku ja perekonnaga seonduvates küsimustes saavad noored ainuõiguse ja vastutuse, aga tänane õigusruum ülejäänud kontekstis ei pea noort piisavalt vastutustundlikuks, et näiteks osaleda valimistel, osta pakk suitsu või pudel siidrit.
Eelnõu eesmärgiks olevad muudatused panevad noorele inimesele seega ebaproportsionaalse vastutuse vaid ühes valdkonnas. Õigusruumi muutes oleks oluline ühetaolisuse ja proportsionaalsuse printsiip.

Komisjonis räägiti väga palju erinevatest väga keerulistest võimalikest juhtumitest, mis olid ka minu jaoks täiesti mõistetavad. Absoluutselt arusaamatuks jääb minu jaoks aga see, miks planeeritakse ükskikjuhtude vajalikuks lahendamiseks muuta üldist õiguskorda. Kui senini on erandid reegleid kinnitanud, siis viimaste muudatuste (nii käesolev eelnõu kui ka vastuvõetud lastekaitseseadus) valguses hakkavad erandid reegleid kehtestama. See on väga halb praktika. Minu meelest ei saa erandlikke üksikjuhtumeid lahendada üldises korras seadusi muutes.

Veelgi arusaamatumaks muutis olukorra naistearstide esindaja, kelle sõnul on olukord viimastel aastatel läinud paremuse poole. Kui aastate eest tehti noorte seas üle 700 abordi, siis nüüd on neid alla 200. Vaatamata sellele faktile toetavad nad seaduse ümberkirjutamist. Kahju ja täiesti arusaamatu.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.