Kooselu on jätkuvalt tulipunktis

Eile oli parlamendis paarkonnaseaduse ja kooseluseaduse tühistamise arutelu. Midagi ilusat sellest ei sündinud.

Paarkonnaseaduse menetlus jätkub. Paljuski on tegu poliitilise näitemänguga ja nii saab näha veidraid hääletamistulemusi.

Vabaerakonna kiituseks tuleb küll öelda, et nende algsed taotlused paistavad olevat siirad. Jüri Adams alustas eelnõu tutvustamist tõdemusega, et see eelnõu ei ole sündinud seesmisest tahtest ega tühjale kohale, et see on püüe pakkuda lahendusi ummikust väljumiseks.

Kuigi selle eelnõu esimene lugemine lõpetati on kõigile teada, et seda eelnõud enam kunagi edasi ei menetleta vaid see jääb riiulisse. Tänasest arutelust ja hääletusest püüdsid erinevad osapooled leida märke heast tahtest ning võimalusest liikuda edasi. Vabaerakond pidi täna hommikul arutama kompromissettepanekuid ning siis otsustama kuidas tegutseda kooseluseaduse rakendussätetega.

Kuigi mina paarkonnaseadust ei toetanud, on see minu meelest üsna suur kompromiss, mida aga ei taha tunnistada kooseluseaduse läbisurujad. Loodan, et Vabaerakond mõistab õige pea neile üles seatud lõksu ning leiab sealt mõistliku väljapääsu oma seisukohtadele kindlaks jäädes.

Arusaamatuks jääb kooseluseaduse läbisurujate toetus paarkonnaseadusele. Nõnda skisofreenilist käitumist on raske tervemõistuslikult selgitada. On ju kooseluseaduse läbisurujate retoorika olnud koguaeg selles, et seda seadust lisaks või olenevalt kõnelejast isegi ennekõike erisoolistele tarvis on. Paarkonnaseadus hakkaks kehtima vaid samasoolistele. Miks nad seda toetasid?  Mitmel moel ja seaduse alusel soovitakse siis nüüd samasooliste suhteid reguleerima asuda? Kui kõik taandub vaid sellele, et pärast esimest lugemist jääb eelnõu riiulisse, siis kellele see etendus mõeldud oli?

Sama huvitav oli kooseluseaduse tühistamise arutelu ja hääletus. Meie fraktsioonis (kahjuks) nendes küsimustes ühtset liini ja hääletust ei toimu ja see pole mingi saladus, et see mulle (pehmelt öeldes) ei meeldi. Meeldivaks üllatuseks oli, et eelnõu menetlemise toetajaid oli üle poole fraktsioonist ning vastu vaid üks. Tõsi, seda koos ühe eksimusega.

Eriti huvitav on Keskerakonna tegevus. Kui Keskerakond oleks omanud sama ühtset hoiakut kooseluseaduse vastuvõtmisel või rakendussätete esimesel lugemisel, oleks see seadus täna vastuvõtmata ja juba unustatud. Kui nad oleks nüüd natuke veel ühtsemad olnud ja eile täies koosseisus hääletamisel osalenud, siis jäänuks ka kooseluseaduse tühistamine menetlusse.

Kõige ootamatum (ja minu jaoks kõige ebameeldivam) üllatus tuli Vabaerakonna fraktsiooni käitumisest sellel hääletusel. Neilt toetas seaduse tühistamist vaid üks saadik kaheksast kuigi ka paarkonnaseaduse viimane paragrahv tühistab kooseluseaduse, tühistamine võiks neile ju seega sobida. Eks siis tuleb oodata uudiseid saamaks teada, mis kaupa Vabaerakonnale on pakutud ja mida nad sellega peale hakkavad.

Ja EKRE? EKRE käitus neil hääletustel erakonnana. Kui nende tegevuses ja retoorikas on mõndagi, mis mulle ei meeldi, siis on ometi hea näha, kuidas nende ridades valitseb ühtsus ja mõtteselgus.

Hääletuste tulemustest saab ülevaate siin:
http://www.riigikogu.ee/tegevus/tooulevaade/haaletused/?startDate=16.02.2016

 

 

Üks kommentaar “Kooselu on jätkuvalt tulipunktis

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.